Olimpiyatköy – Fenertepe Arası (M11) Tünel Kazı Çalışmaları Tamamlandı…

E-BERK yetkilisi Mehmet AKDENİZ duydukları sevinci şu sözlerle dile getirdi; “Ülkemiz adına, önemli bir projeyi daha layıkıyla bitirmiş olmanın gururunu yaşarken, emeği geçen tüm takım arkadaşlarımızı kutlar başarılarının devamını dilerim.”

HALKALI-İSTANBUL HAVALİMANI METRO HATTI (M11)

İstanbul Havalimanı ile Halkalı’yı bağlayacak metro hattı çalışmalarına 2018 yılında başlandı ve 2022 yılının sonunda tamamlanarak İstanbullular’ın hizmetine sunulması planlanıyor.

İki firma tarafından yapılan hattın toplam uzunluğu 31,5 kilometredir. Belirtilen hat hizmete açıldığında, günde ortalama 600 bin insanı hızlı, rahat ve güvenli bir şekilde Halkalı’dan İstanbul Havalimanı’na taşıyabilecek.

Toplamda 7 istasyondan oluşan Halkalı – İstanbul Havalimanı Metro Hattı, aynı zamanda Gayrettepe – İstanbul Havalimanı Metro Hattı ile entegre edilecek ve Gayrettepe ile Halkalı arasında kesintisiz ulaşım sağlanmış olacaktır. Bu hat doğrultusunda, Gebze’den metroya binen bir kişi Halkalı istasyonuna ulaştıktan sonra Halkalı – İstanbul Havalimanı ve İstanbul Havalimanı – Kağıthane – Gayrettepe hattıyla bu ringi tamamlayabilecek.

İnşaatı süren metro hattının; metro tasarım hızı 120 km/h, yolcu taşıma kapasitesi 36000 kişi/saat/yön ve sefer aralığı 180 saniye olarak belirlenmiştir.

Belirtilen hatlar arasında açılan tünelin iç çapı 5,70 metre, TBM ana hat tünel uzunluğu 55,6 kilometre, NATM Tünel 6,5 kilometredir. 7 adet tünel tip istasyon, 8 adet servis istasyonu, 10 adet makas yapısı ile 28 makas ve 98 adet bağlantı tüneli bulunmaktadır.

İstanbul Havalimanı – Halkalı Metro Hattı güzergâhı boyunca İstanbul Havalimanı istasyonundan başlayarak sırayla;

• Arnavutköy-1,

• Arnavutköy-2,

• Fenertepe,

• Kayaşehir,

• Olimpiyatköy,

• Halkalı Stadı istasyonlarından geçen metro hattı “Halkalı” istasyonunda son bulmaktadır.